Народни одбор општине Прњавор 3. јула 1961. године доноси одлуку о оснивању Гимназије у Прњавору. Отварање нових радних мјеста у процесу обнове државе и покретање индустрије захтјевало је квалификовану радну снагу.
Како тврде свједоци тог времена, све се догодило помало стихијски. Одлука је донесена и посао се напросто морао урадити. Тај задатак добио је Станко Никић, први директор Гимназије Прњавор. Он је отишао у Београд да буквално тражи професоре, уџбенике и наставна средства.
Настава је почела 1. октобра 1961. године. Извршен је упис 80 ученика у први разред, без полагања пријемног испита. Гимназија је почела са радом…
Гимназија одлуком органа локалне управе добија назив Гимназија “Рада Врањешевић” Прњавор.
Школске 1962/63. број ученика се повећао на 146, три одјељења првих и два других разреда. Оснивају се бројне секције, попуњава наставни кадар и Гимназија почиње свој живот. Након одласка првог директора Станка Никића именован је Никола Ерић. Долазе први резултати, према успјеху ученика прњаворска Гимназија 1964. године заузима треће мјесто у Републици. Те године почиње настава музичког и ликовног. Ученици почињу учити латински језик.
Године пролазе, прва генерација матураната остаје заувјек уписана у љетопис школе. Створени су услови да Прњаворчани упишу и заврше факултете, почело је стварање нових генерација.
1969. године у школи је 8 одјељења, ради се у четири учионице у новој недовршеној згради, која има зборницу и дирекцију. Опремају се кабинети, установљена је библиотека, набављена су четири велика микроскопа, завршавају се радови на изградњи фискултурне сале.
До школске 1969/1970. године комплетира се наставни кадар који ће у наредне двије деценије бити ослонац развоја и рада у Гиманазији.
На приједлог Општинске конференције Социјалстичког савеза од 1. јуна 1971. године, Општина је додијелила Гимназији “Рада Врањешевић” десетојулску награду за њен плодни десетогодишњи рад. Исте године у августу школи је прикључено и стурено одјељење ШУП-а, Школе ученика у привреди Дервента. Школске 1971/72. Гимназија има два прва, два друга, један трећи и два четврта разреда.
Већ наредне године у Гимназији се број ученика приближио цифри од 250 ђака.
Новим законима из 1981. године укидају се гимназије и настаје средње усмјерено образовање. Школске 1982/1983. године из клупа излази последња генерација гимназијалаца. Гимназија као васпитно образовна установа престаје да постоји 31. августа 1983. године. Настаје Средњошколски центар у којем се образују ученици у струкама: језичко – преводилачка, економска, пољопривредна, металска, текстилна, кожарска, електро и друге струке…
Законом о средњем образовању којег је усвојила Скупштина СР БиХ у новембру 1990.године, предвиђена је могућност оснивања између осталих школа и гимназија општег смјера и гимназија са усмјерењем. У Прњавору се није дуго чекало.Већ почетком наредне године усвојен је елаборат према којем се указала потреба за поновним оснивањем Гимназије у Прњавору и Скупштина општине 10.маја 1991.године усваја одлуку о оснивању јавне установе Гимназија Прњавор.Гимназија је почела свој нови живот…
У јуну 1991.године пријемни испит полаже 117 ученика, а у августу су примљена још три ученика. Гимназија поново почиње са радом.
Простор бивше Босне и Херцеговине погађа рат. Иако је општина Прњавор поштеђена директних ратних разарања и расељавања становништва, јављају се бројни проблеми. Школска 1992-1993.година завршава се редовно, али првих година рата било је краткотрајних прекида у настави. Ратне 1993.године Гимназију уписује 397 ученика, доста је избјеглих и расељених који уточиште проналазе у Прњавору.
У јубиларној 2011.години када Гимназија обиљежава 50 година од оснивања, наставу похађа 377 ученика.
Школа има библиотеку у којој је ученицима на располагању више од 12 хиљада наслова, док фискултурну салу Гимназија користи заједно са Центром средњих школа „Иво Андрић“ Прњавор.
У пет деценија Гимназију је завршило 2150 ученика. Кроз школу је прошло 36 генерација гимназијалаца. Свака је оставила свој траг на наш Прњавор али и професоре који су свој живот посветили образовању младих људи.
У Гимназији је тренутно запослено 49 радника од тога 39 професора и 10 ваннаставних радника. У зборници су заједно искусни предагози и младе снаге које тек треба да дају свој допирнос у образовању прњаворских средњошколаца.
У школској 2013/2014.години школу похађа 387 ученика у 16 одјељења, која су рапоређена у двије смјене, 12 одјељења је општег, 4 одјељења рачунарско – информатиког смјера.