Аднан Селимовић – посјета Пољској из угла једног ученика

Након скоро двије деценије, ЈУ „Гимназија Прњавор“ и ЈУ ЦСШ „Иво Андрић“ Прњавор обновили су пријератне везе са Гимназијом из побратимског града Болеславеца. Нит која је спајала ова два града прије, спајаће и од сада. Одабрана скупина ученика двију прњаворских средњих школа, заједно са неколицином својих професора и представника локалне заједнице, боравила је у Болеславецу од 18. до 22. априла текуће године. До коначног одредишта, мала група на челу са професорима посјетила је и прелијепи град на Влтави – Праг. Посјета која се десила прошлог мјесеца имала је за свој циљ како склапање нових пријатељстава, тако и стицање културних и историјских сазнања. Током свих дана проведених у граду на југу Пољске, ученици су имали прилику да упознају историју, културу, традицију и тренутни живот и стање Пољске и Пољака. Током првог дана боравка уприличен је свечани пријем за госте у школи на челу са директором. Наши ученици су са својим домаћинима, сада пријатељима, обишли школу у којој су наредног дана имали часове енглеског, француског и пољског језика. Првог дана посјете ученици и професори су се састали са реемигрантима из Прњавора. Вријеме са бившим Прњаворчанима уз пјесму, причу, шалу, али и покоју сузу, прошло је брзо. Након ручка, ученици су имали слободно вријеме за шетњу и разгледање прелијепог града Болеславеца. Другог дана, након часова, сви су се поново смјестили у аутобус и кренули у обилазак замка Грођец који је преживио много ратова, а опет стоји чврсто и одупире се времену. Баш као и Грођец, успомене наших ученика које су понијели из Пољске остаће чврсто у њиховим срцима. Након обиласка замка, свратили су у Дом културе у близини Болеславеца и тамо се упознали се са пољским традиционалним играма и пјесмама. Да игре и пјесме спајају људе потврдили су тог дана, јер су на крају богатог програма заједно са њима наши ученици заиграли једно ужичко коло и показали дио наше богате традиције и културе коју ће они имати прилику да упознају када дођу код нас. Трећи дан у Пољакој проведен је у Вроцлаву, универзитетском полумилионском граду. У овоме граду ученици су обишли вроцлавски универзитет основан прије три вијека. Велике и велелепне сале, цртежи по зидовима и скулптуре оставиле су без текста све присутне. Ко зна, можда једнога дана неко од ове одабране групе ученика буде студент овог универзитета. А током слободног времена и шетње по Вроцлаву, ученике су са свих страна надгледали мали метални патуљци које непознати умјетници праве и остављају по читавом граду. Четвртак је био резервисан за посјету фабрици керамике у Болеславецу, као и посјету замка Кличков. Како се још један прелијепи дан нанизао на нит, тако се нанизало и још једно прелијепо искуство. Ученици и професори су посјетили погон и видјели све етапе стварања једне керамичке шољице за чај, једног керамичког тањирића… Чак су и сами осликали два тањира за наше двије школе. Успомена за сва времена! Након тога су посјетили замак Кличков и проширили своје знање. Последњи дан дружења, петак, започели су часом физичког васпитања, на којем је резултат био неријешен. И док се у фискултурној сали одржавала утакмица, другари из Пољске су завршавали последње припреме за још један свечани пријем уприличен поводом повратка у Прњавор.  Поред најталентованијих ученика њихове школе, представили су се и ученици наших школа са неколико пјесама. Остатак дана проведен је у близини Болеславеца на етно имању уз роштиљ, пјесму и игру. Сутрадан, 23. априла, чим су прве птичице пустиле своје цвркуте, мала група се са својим професорима упутила ка Прњавору. Сузе, загрљаји и најљепше жеље су испуниле то јутро. У повратку су свратили у Босковице у Чешку, гдје су посјетили средњу школу и остварили ново побратимство са тим градом и том установом. Дани проведени у Пољској остаће златним нитима записани у срцима ученика и професора заувијек.