СВЈЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ СИДЕ

Познато нам је са каквим се све проблемима сусреће друштво данашњице.  Један од тих проблема засигурно су и полно преносиве болести, које све чешће постају предмет нашег интересовања. Када је ријеч о болестима полног система, неизоставан примјер јесте сида. Сида је болест коју узрокује вирус ХИВ, а преноси се полним контактима и крвљу. Насљеђује се од родитеља уколико су и они заражени поменутом болешћу. Групе које су изложене опасности да се заразе јесу конзуматори наркотичких средстава и они који су склони мијењању партнера. Зато је веома важно информисати широке народне масе о постојању полних болести  како би се избјегле нежељене посљедице које наш живот могу довести у опасност.

У циљу подизања свијести о болестима репродуктивног система, дана 1. децембра, познатог као Свјетски дан борбе против сиде, широм наше општине су одржана предавања на ту тему. Као и многе школе, и наша школа је била учесник пројекта. Предавања су одржавали професори биологије и чланице Црвеног крста које су уједно и ученице наше школе (Татјана Спасојевић, Елена Сувајац и Михаела Кулена). Током поменутог пројекта,ученици су имали прилику да своје знање о полним болестима, прије свега сиде, прошире и да се упознају са међународним симболом који одржава свијест о постојању ХИВ-а/ СИДЕ –  црвеном траком.  По завршетку предавања ученицима су подијељени промотивни материјали.

Пројекат је успјешно одрађен, а на ученицима остаје да сами одлуче на који начин ће исплести своју судбину.

Јована Моравац