ПРЕДАВАЊЕ ПРОФЕСОРА ТОПИЋА НА ТЕМУ EТНОЛОГИЈЕ

У организацији Савјета ученика ЈУ Гимназија Прњавор дана 26. 2. одржано је предавање на тему Проблем непостојања етнологије, антропологије и фолклористике као предмета у основним и средњим школама. Предавању су присуствовали заинтересовани ученици из свих одјељења, а предавање је одржао професор историје Дарио Топић.

Током предавања истакао је да је у културно умјетничка друштва учлањено више од 30 000 младих, што показује да постоји интерес за фолклор и традицију те да би због тога у школе требало увести предмете  етнологију, антропологију и фолклористику како бисмо сачували своју традицију. Напоменуо је да млади који одлуче да студирају неке од ових наука по завршетку студија имају мале шансе да се запосле па због тога све више њих бира неку другу професију. То доводи до тога да се у многим европским државама врши прекореографисање и „измјењивање“ народних игара и пјесама. Циљ предавање је да млади буду активнији у покушају да се традиција сачува, те да чувају своје културно насљеђе.Савјет ученика организовао је предавање у сарадњи са библиотекаром, јер смо на овај начин обиљежили и Међународни дан матерњег језика.